The Greyhound Show

25.8.2019

Donaueschingen Tag 2

Filed under: Allgemeines — BKM @ 11:43

Rüden Veteranenklasse:
V1 VetCAC/VDH – Rumford Rollercoaster (Sobers Ibicus – Joasis Sand In My Shoes) Z: Keßler/Rudolph E: B. Thiel

Rüden Babyklasse:
vvsp1 BabyBOB – Resch Wind Heartfelt Hannibal (Resch Wind Bonfire at Royal Stardust – Poachers Blossom in Paradise) Z: C. Schmidt E: V. Adt

Rüden Jüngstenklasse:
vvsp1 – Artefakt Athletic Wonder (L’Avocat de Diable ad Honores – Artefakt Gala) Z: K. Vernon E: N. Haas

Rüden Jugendklasse:
V1 JgdCAC/VDH – Ourial Amber des Sables d’Elodie (Fortheringhay’s Above And Beyond – Iceane Rose des Sables d’Elodie) Z: N. Rideau E: C. Rideau
V2 ResJgdCAC/VDH – Montefiori’s Bertoldo (Lo and Behold ad Honores – Julia des Legendes du Moyen Age) Z+E: S. Montefiori
V3 – Old Faithfull ad Honores (Fortheringhay’s Answered Prayers – In Bocca del Lupo ad Honores) Z: F. Belgherbi E: C. Wüger/ C. Wied
V4 – Open Heartedly ad Honores (Fortheringhay’s Answered Prayers – In Bocca del Lupo ad Honores) Z: F. Belgherbi E: P. Capitini
fehlt – Octobre Rouge ad Honores (Fortheringhay’s Answered Prayers – In Bocca del Lupo ad Honores) Z: F. Belgherbi E: Y. Winrich
fehlt – Sobers Dumont (Sobers Xarius – Sobers Vanilla Sky) Z: Ahrens/Primavera E: K. Marini

Rüden Championklasse:
V1 VDH BOS – Sobers Cassius (Mascotts Sobers Maranello – Sobers Portia Grandcru) Z: Ahrens/Primavera E: P. Salmistraro
V2 ResVDH – Tahuara’s Conversano (Sobers Cadiac – Tahuara’s Autumn Sun) Z: H. Friedrich E: B. Thiel/P. Friedrich
V3 – Resch Wind Festival Fanfare (Artefakt Demigod at Resch Wind – Ransley Simply A Treasure) Z: C. Schmidt E: S. Viehhaeuser
V4 – Fionn Clann Stefford (Fionn Clann Iconic to Estet Classic – Fionn Clann Radella) Z: E. Arkhipova E: M. Sekulic/P. Daenen/R. v. Stockhausen
V – Rumford Ustinov (Mariki’s Pequot of March-Hare – Rumford Silvretta) Z+E: B. Keßler/D. Rudolph
fehlt – Sobers Watson (Fionn Clann Paramount at Sobers – Sobers Non Plus Ultra) Z: Ahrens/Primavera E: K. Marini

Rüden Gebrauchshundeklasse:
V1 VDH – Look Indian des Sables d’Elodie (Ianouk des Sables d’Elodie – Forevia Pin-Up des Sables d’Elodie) Z: C. Rideau E: P. Savarit

Rüden Offene Klasse:
V1 CAC VDH – Fionn Clann Sannford (Fionn Clann Iconic to Estet Classic – Fionn Clann Radella) Z: E. Arkhipova E: M. Sekulic/R. v. Stockhausen
V2 ResCAC ResVDH – Estet Classic Realistic (Sobers Patriot at Estet Classic – Estet Classic Glamorous) Z: O. Gorbatsjova/N. Kasemets E: M. Sekulic/R. v. Stockhausen
V3 – Vitruvian’s Anthony (Sobers Watson – Sobers Svea) Z: R. Schielke/S.-U. Hofstaedt E: S.-U. Hofstaedt
sg4 – Fly Obsession Bárd (Mums Blue Boy – Perfect Runner Sweety) Z: L. Uller E: V. Krucsó
fehlt – Sobers Aventinus Karkati (Karkati’s Cesare – Sobers Orianne) Z: Ahrens/Primavera E: R. Posa/P. Floesser

Hündinnen Veteranenklasse:
V1 VetCAC/VDH VetBOB –Rumford Silvretta (Sobers Lamarr at Decuma – Joasis Sand In My Shoes) Z+E: B. Keßler/D. Rudolph
V2 ResVetCAC/VDH – Fayline Amour des Sables d’Elodie (Epic Cool – Veah du Domaine de Pharamond) Z: C. Rideau E: P. Savarit

Hündinnen Jüngstenklasse:
vvsp1 JüngstenBOB – Christcile’s Ouessane (Rumford Ustinov – Christcile’s H’Earl Grey) Z: V. Rivet/G. Danchesi E: R: Hess/B. Keßler
vvsp2 – Christcile’s Oberschleissheim (Rumford Ustinov – Christcile’s H’Earl Grey) Z: V. Rivet/G. Danchesi E: V. + L. Rivet
vvsp3 – Christcile’s Oguenel (Rumford Ustinov – Christcile’s H’Earl Grey) Z: V. Rivet/G. Danchesi E: A. Eickholt/B. Müller/B. Keßler

Hündinnen Jugendklasse:
V1 JgdCAC/VDH JgdBOB – Telegram Taste of the Town (Hubbestad Double Magic – Telegram Another Sequel) Z: T. Rist E: C. Mason
V2 ResJgdCAC/VDH – Ovalie Red Panther des Sables d’Elodie (Fortheringhay’s Above And Beyond – Iceane Rose des Sables d’Elodie) Z: C. Rideau E: P. Maurel
V3 – Ociana Dream des Sables d’Elodie (Fortheringhay’s Above And Beyond – Iceane Rose des Sables d’Elodie) Z: C. Richeau E: C. Rideau
V4 – Sobers Ebony Rose (Sobers Ulysses – Sobers Wilda) Z: Ahrens/Primavera E: E. Bergamini

Hündinnen Zwischenklasse: 
V1 VDH – Sobers Devlyn (Sobers Xarius – Sobers Vanilla Sky) Z+E: Ahrens/Primavera
V2 ResVDH – N Est Magistral Qui Veut ad Honores (Intermittent du Spectacle ad Honores – Cordoba dell’Attimo Fuggente) Z: F. Belgherbi E: C. Wüger

Hündinnen Championklasse:
V1 VDH Winner Donaueschingen BOB BIS – Sobers Xtravaganza (Salgrey’s Bartholomew – Sobers portia Grandcru) Z+E: Ahrens/Primavera
V2 ResVDH – Fortheringhay’s Amazing Grace (Gulds Only O’Brian – Fionn Clann Derry Duchess) Z: C. Wüger E: C. Kraushaar-Neufang/G. Gräser
V3 – Iceane Rose des Sables d’Elodie (Ethane du Domaine de Pharamond – Danais des Sables d’Elodie) Z+E: C. Rideau
V4 – Magnolia des Dames du Lac (Ina’s Fashion Art Deco – Hydra des Dames du Lac) Z: M. Courtin-Deguines E: P. Maurel

Hündinnen Gebrauchshundklasse:
V1 VDH – Iziamour des Sables d’Elodie (Ethane du Domaine de Pharamond – Danais des Sables d’Elodie) Z: N. Rideau E: C. Rideau

Hündinnen Offene Klasse:
V1 CAC VDH – Sobers Achillea Karkati (Karkati’s Cesare – Sobers Orianne) Z+E: Ahrens/Primavera
V2 ResCAC ResVDH – Loralii des Sables d’Elodie (Ianouk des Sables d’Elodie – Forevia Pin-Up des Sables d’Elodie) Z: C. Rideau E: P. Savarit
V3 – Vitruvians Alabama (Sobers Watson – Sobers Svea) Z: R. Schielke/S.-U. Hofstaedt E: S.-U. Hofstaedt
V4 – Sobers Aurelia Karkati (Karkati’s Cesare – Sobers Orianne) Z: Ahrens/Primavera E: K. Marini
V3 – Loralii des Sables d’Elodie (Ianouk des Sables d’Elodie – Forevia Pin-Up des Sables d’Elodie) Z: C. Rideau E: P. Savarit
V – Eikica Qui Vive (Hepi Hepri East eclat – Eikica Jamilla Joy) Z: H. Böckhaus E: C. Balsiger
V – Royal Bunnycatcher’s Artemis (Mistweave Mister Cool – Impair et Passe ad Honores) Z: Ortmann/Strauer E: V. Rivet
V- Christcile’s Miss Marple (Heneg des Legendes du Moyen Age – Christcile’s Era-Epona Devenus) Z: V. Rivet/G. Danchesi E: P. Lucotte

 

Keine Kommentare »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Leave a comment

Powered by WordPress