The Greyhound Show

11.8.2018

World Dog Show 2018 in Amsterdam

Filed under: Ausstellungen — admin @ 22:16

50 Meldungen und ein internationales Publikum gab es für Marion Marpe auf der diesjährigen Weltsiegerausstellung:

World Winner 2018: Windspiel Northern Scribe for Alouann & Sobers Xtravaganza

Jeugklas

Uitmuntend 1, Royal Bunnycatcher‘s Apollon (Mistweave Mister Cool – Impair et Passe ad Honores), Z & E: Frank Ortmann & Claudia Strauer


Uitmuntend 2 – Amedeo (Sobers Sheldon – Julia des Legendes du Moyen-Age), Z & E: Stefano Montefiori

– leider kein Foto –
Uitmuntend 3 – Royal Bunnycatcher‘s Agamemnon (Mistweave Mister Cool – Impair et Passe ad Honores), Z: Frank Ortmann & Claudia Strauer, E: Janet Ganzeveld & G.D. Bosveld


Uitmuntend 4 – Romgrey After Easter (Jet ‘s Magnet’n Steel – Artefakt Dynasty), Z: Roman Kudryavtsev, E: Cristina Wüger & Jürgen Rösner

Afwezig – fehlt – Estet Classic Pretorian (Fionn Clann Iconic at Estet Classic – Estet Classic Tarantella), Z: Olga Gorbatsjova & Natalja Kasemets, E: Andrea Laskai
Afwezig – Royal Bunnycatcher´s Achilles (Mistweave Mister Cool – Impair et Passe ad Honores), Z & E: Frank Ortmann & Claudia Strauer

Tussenklas

Uitmuntend 1, Reserve CACIB, Reserve CAC – Sobers Cassius (Mascotts Sobers Maranello – Sobers Portia Grandcru), Z: Bitte Ahrens-Primavera, E: Paolo Salmistraro


Uitmuntend 2 – Sobers Caspar (Mascotts Sobers Maranello – Sobers Portia Grandcru), Z: Bitte Ahrens-Primavera, E: Kristina Bachanova

Open Klas

Uitmuntend 1 – Windspiel Northern Saint, Lorencova-Nowacki, Pavlina


Uitmuntend 2 – Lo And Behold Ad Honores (Jet’s Signed Sealed’n Delivered – De Ad Honores des Légendes du Moyen-Age), Z: Francine Belgherbi, E: Stefano Montefiori


Uitmuntend 3 – Manureva Des Legendes Du Moyen-Age (Airy Elf‘s Master of Legends – Henorine-Gwen des Legendes du Moyen-Age), Z: Stephy Viehhäuser, E: Sylvie Staffe


Uitmuntend 4 – Artefakt Krissan (Artefakt Dominant – Artefakt Triniti), Z: Rumiya Feizulova, E: N., Bondar

Afwezig – Sobers Aventinus Karkati (Karkati Cesare – Sobers Orianne) Z: Ahrens/Primavera E: Roberto Posa

Gebruikshondenklas

Uitmuntend 1,  BEST Gebruik – Straight Ahead Basil (Sobers Olliver – Straight Ahead Aponi to Druantia) Z: Peter Guth E: Kristina Bachanova

Kampioenklas

Uitmuntend 1, BEST OF OPPOSITE SEX,  CACIB,  CAC – Windspiel Northern Scribe for Alouann (Estet Classic Windancer at Windspiel – Windspiel Northern Stylo), Z: Elaine Newsham, E: Claire Millward


Uitmuntend 2 – Tahuara’s Conversano (Sobers Cadiac – Tahuara’s Autumn Sun), Z: Heide Friedrich, E: Barbara Thiel


Uitmuntend 3 – Sobers Appius Karkati (Karkati Cesare – Sobers Orianne), Z: Bitte Ahrens-Primavera, E: Alex Marschall Civettini


Uitmuntend 4 – Ina’s Fashion Continental (Boughton Baggio – Epic Invincible), Z: Stavrina Koulermou, E: Antoniadis Georgios


Uitmuntend – Eikica Quite White (Hepi Hepri East Eclat – Eikica Jamilla Joy), Z & E: Hanne Böckhaus


Uitmuntend – Graal Quest Just One More (D’Ulysse des Saintes Croisades – Graal Quest Bikini) Z & E: Alain Dumortier


Uitmuntend – Kollaps Melibeous (Showline Sporting Trophy at Sobers – Blancmange Bolshoi Ballerina) Z + E: Allevamento Kollaps


Uitmuntend – Avocat du Diable ad Honores (Jet’s Signed Sealed Delivered – De ad Honores des Légendes du Moyen-Age) Z & E: Francine Belgherbi


Uitmuntend – Rumford Tintenherz (Dixit Ad Honores Des Legendes Du Moyen Age – Telegram Singular Sensation) Z.: Dr. Barbara Kessler & Dominik Rudolph, E: Rita & Axel Kautz


Uitmuntend – Sobers Vagabond at Decuma (Estet Classic Self-Made at Sobers – Sobers Orianne) Z: Ahrens/Primavera E: Pavlina Lorencova Nowacki


Uitmuntend – Sobers Yacob (Sobers Galileo – Azrams Secret Desire) Z: Ahrens/Primavera E: Adrienn Urban


Uitmuntend – Sobers Yorick At Decuma (Sobers Galileo – Azrams Secret Desire) Z: Ahrens/Primavera E: Pavlina Lorencova Nowacki


Uitmuntend – Tahuara‘s Caruso (Sobers Cadiac – Tahuara’s Autumn Sun), Z: Heide Friedrich, E: Beate Preising & Prof. Dr. Peter Friedrich

Afwezig – Ina’s Fashion Blissfully Boughton (Boughton Baggio -Epic Known), Z: Stavrina Koulermou, E: Clare Boggia

Veteraanklas

Uitmuntend 1, BEST Veteraan – Rumford Rollercoaster (Sobers Ibicus – Joasis Sand in my Shoes), Z: Dr. Barbara Kessler & Dominik Rudolph, E: Barbara Thiel

Puppyklas
– leider kein Foto –
Veelbelovend 1, BEST Puppy – Naturellement Ad Honores, (Intermittent du Spectacle ad Honores – Cordoba Dell’Attimo Fuggente), Z: Francine Belgherbi, E: Allevamento Kollaps

Jeugdklas

Uitmuntend 1, BEST Jeugd, Reserve CAC – Ina’s Fashion Desirable (Sobers Amadeus Karkati – Ina’s Fashion Bright), Z: Stavrina Koulermou, E: Jimmy Cabailo


Uitmuntend 2 – Estet Classic Peerless (Fionn Clann Iconic at Estet Classic – Estet Classic Tarantella), Z: Olga Gorbatsjova & Natalja Kasemets, E: Elizabeth Wagner


Uitmuntend 3, Ina‘s Fashion Deluxe (Sobers Amadeus Karkati – Ina’s Fashion Bright), Z: Stavrina Koulermou, E: Stavrina Koulermou & Olaf Knauber


Uitmuntend 4 – Ina’s Fashion Dream (Sobers Amadeus Karkati – Ina’s Fashion Bright), Z: Stavrina Koulermou, E: Ilias Pirounakis
Afwezig – Natalya Inchydoney Memories, Cécile, Danguy


Uitmuntend – Royal Bunnycatcher‘s Aphrodite (Mistweave Mister Cool – Impair et Passe ad Honores), Z & E: Frank Ortmann & Claudia Strauer


Uitmuntend – Blueberry Saga Lonicera (Sobers Vagabond – Estet Classic Xtrime), Z & E: Bostjan Kogovsek & Barbara Koder


Uitmuntend – Estet Classic Phoebe at Me Encantas (Fionn Clann Iconic at Estet Classic – Estet Classic Tarantella), Z: Olga Gorbatsjova & Natalja Kasemets, E: Isabel Weber

Tussenklas
– leider kein Foto –
Uitmuntend 1, Reserve CACIB, Sobers Cabiria (Mascotts Sobers Maranello – Sobers Portia Grandcru), Z & E: Bitte Ahrens-Primavera & Pierluigi Primavera
Afwezig – Boughton Balenciaga (Boughton Bold and Brave of Dwanchase – Boughton Bellina), Z & E: Claire Boggia
Afwezig – Inchydoney Memories Natalya (Grandcru Newton – Airy Elf`s Made for Love), Z: Nathalie Cloux, E: Cecile Danguy

Open Klas

Uitmuntend 1 – Sheryll Graitus (Sobers Vagabond at Decuma – Estet Classic Brilliance) Z: Plume E: A. Bartoseviciene


Uitmuntend 2 – Sobers Achillea Karkati (Karkati Cesare – Sobers Orianne), Z & E: Bitte Ahrens-Primavera & Pierluigi Primavera

Kampioenklas

Uitmuntend – BEST OF BREED,  CACIB,  CAC – Sobers Xtravaganza (Salgrey’s Bartolomew – Sobers Portia GrandCru), Z & E: Bitte Ahrens-Primavera & Pierluigi Primavera


Uitmuntend 2 – Ina’s Fashion Chic (Boughton Baggio – Epic Invincible), Z: Stavrina Koulermou, E: Stavrina Koulermou & Olaf Knauber


Uitmuntend 3 – Irish Dite Isis (Ailwee So Sweet Marvellous Sugar – Alicia Springs Marvellous Sugar), Z: Valérie Adt, E: Sylvie Staffe


Uitmuntend 4 – Eikica Silky Sweetness (Hepi Hepri East Eclat – Eikica Moonlight Maggie), Z & E: Hanne Böckhaus


Uitmuntend – Kollaps Salome (Showline Sporting Trophy at Sobers – Blancmange Bolshoi Ballerina) Z + E: Allevamento Kollaps


Uitmuntend – Tahuara’s Calantha (Sobers Cadiac – Tahuara’s Autumn Sun), Z: Heide Friedrich E: Rita & Clarissa Kautz

Vielen Dank an unser Kamerakind Janet Ganzeveld!

Keine Kommentare »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Leave a comment

Powered by WordPress